Geologia

  • Błędy w rozpoznaniu podłoża gruntowego

    Większość budynków wznoszonych w dużych miastach jest wyposażonych w dwa lub więcej poziomów garaży podziemnych. Parametry geotechniczne warstw gruntów spoistych leżących na większej głębokości często są mylnie interpretowane. Dotyczy to szczególnie gruntów mało spoistych zalegających poniżej poziomu zwierciadła wody gruntowej.

  • Technologia posadowienia Varso Tower – najwyższego budynku w UE

    W krajobrazie Warszawy wyrósł nowy wieżowiec u zbiegu Al. Jana Pawła II i ulicy Chmielnej. Varso Tower o wysokości 310 m jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

  • Castor Park Bobrowiecka

    Przy ulicy Bobrowieckiej w Warszawie, nieopodal centrum handlowego Panorama, zaprojektowano duży kompleks biurowy Castor Park. Budynek o 5 kondygnacjach z dwoma poziomami garaży podziemnych posadowiony został na płycie fundamentowej na głębokości 6.50 m ppt. tj. na rzędnej 0.84 m n.p. ‘’0’’ Wisły. Jak wykazały badania geotechniczne pod warstwą gruntów nasypowych zalegają średnio zagęszczone piaski rzeczne wyższego tarasu zalewowego. W piaskach na głębokości 2.00 m p.p.t. tj. na rzędnej 5.25 m n.p. ‘‘0’’ Wisły występuje woda gruntowa.

  • O budowie stacji II linii metra warszawskiego w skomplikowanych warunkach gruntowych

    28.12.2015

    W artykule omówiono wpływ budowy geologicznej na budowę obiektów podziemnych na przykładzie budowy metra w Warszawie. Scharakteryzowano iły plioceńskie jako jeden z gruntów w podłożu stacji i tuneli szlakowych I i II linii metra. Opisano deformacje glacitektoniczne zaobserwowane podczas drążenia głębokich wykopów fundamentowych oraz wpływ tych deformacji na prace budowlane wybranej stacji II linii metra.

  • O konieczności profesjonalnego wykonywania badań geotechnicznych

    26.11.2013

    Ograniczenia powierzchni działek oraz względy klimatyczne i ekonomiczne powodują, że często w piwnicach budynku jednorodzinnego są budowane baseny. W artykule opisano przykład budowy basenu w piwnicy przedwojennej willi zlokalizowanej na warszawskim Żoliborzu. Willa (posesja nr 7 na rys. 1) o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej przylegała ścianą do budynku sąsiada i była posadowiona na szerokich ławach fundamentowych.

  • Wpływ zmian poziomu wód gruntowych na warunki zabudowy w rejonie Warszawy

    15.11.2013

    Ulewne długotrwałe deszcze, które nawiedziły Polskę w maju, a później na początku czerwca 2010 roku spowodowały wezbrania rzek i powódź w wielu regionach kraju. Wisła zalała między innymi sąsiadującą z Kazimierzem Dolnym gminę Wilków (Fot.1). W czerwcu przerwany został wał wiślany pod Sandomierzem. Pod wodą znalazły się Koźmiczów, dzielnica Sandomierza i Wielowieś należąca do Tarnobrzegu. Zalanych zostało ponad 500 domostw.

  • Przygotowanie podłoża pod 500 tonowy dźwig typu Hercules

    03.10.2012

    Dźwig TEREX DEMAG CC 2500/1 jest jednym z największych i najcięższych urządzeń tego typu w Polsce (Ryc.1). Jest to samojezdny żuraw gąsiennicowy, który może zostać wyposażony w przeciwwagę o masie nawet 250 ton. Urządzenie porusza się na olbrzymich gąsienicach o szerokości 1,2 m i długości 11,0 m (Ryc.2). Hercules jest niezastąpiony podczas realizacji wielu inwestycji budowlanych, gdzie konieczne jest podnoszenie elementów o masie rzędu kilkudziesięciu ton. W ostatnim roku Hercules gościł, tylko w Warszawie, na budowie Centrum Nauki Kopernik, Mostu Północnego oraz Stadionu Narodowego.

  • Głazy Narzutowe

    Głazami narzutowymi nazywamy duże fragmenty skał przyniesione na teren Polski w plejstocenie przez lądolody skandynawskie. Z definicji tej wynika, że są to różne rodzaje skał występujących na terenie Półwyspu Skandynawskiego oraz na obszarze Morza Bałtyckiego. Wśród nich najliczniej reprezentowane są skały krystaliczne. W mniejszej ilości występują piaskowce, piaskowce kwarcytowe i wapienie reprezentujące skały osadowe. Dominacja skał krystalicznych rośnie wraz z rozmiarami głazów. Ma to logiczne wytłumaczenie, kiedy porównamy odporności tych skał na działanie mrozu, ścieranie oraz inne czynniki mechaniczne, na które jest narażony fragment skalny podczas tak długiego transportu.

  • Dwa wykopy i ludzka pomysłowość

    Na budowie przy ulicy Klimczaka w Warszawie woda gruntowa znajdowała się na głębokości około 3.0 metry ppt. Umożliwiało to wykonanie jednej kondygnacji podziemnej. Drugi poziom podziemnego garażu mógł być wykonany przy jednoczesnym obniżeniu poziomu lustra wody. W podłożu działki występowały średnio zagęszczone piaski średnie. Piaski występowały do głębokości przeszło 20 metrów. Wierceniami nie sięgnięto do warstwy gruntów nieprzepuszczalnych. Brak gruntów spoistych nie pozwalał na odcięcie ścianami szczelinowymi dopływu wody do wykopu. Z bilansu miejsc parkingowych wynikało że konieczne jest wykonanie choć jednego dwupoziomowego garażu pod dwoma projektowanymi budynkami. Niestety w sąsiedztwie działki nie było gdzie zrzucić wody i wydawało się niemożliwe wykonanie odwodnienia.

  • Calowiec - porady dla Geotechników

    Przeglądając fachową literaturę natrafiłem na kapitalny poradnik z początku dwudziestego wieku, który instruuje jak badać grunt jak przygotować podłoże i fundamenty budynków murowanych oraz drewnianych. Tekst polecam uwadze, gdyż wiele rad jest ciągle aktualnych.

Podział na strony