Aktualności wg lat: 2014

  • Zawansowane prace fundamentowe

    Na budowie Q22, jednego z najwyższych budynków w Polsce o wysokości 195 metrów, dobiegają prace fundamentowe. Pięciokondygnacyjna część podziemna realizowana była metodą stropową. Po wykonaniu wykopu i stropów pośrednich przystąpiono do realizacji płyty dennej, której minimalna grubość to 2 metry. Dla uszczelnienia kondygnacji podziemnych zastosowano specjalną powłokę widoczną na zdjęciach. Otwór technologiczny używany do wynoszenia urobku na powierzchnię został rozparty kilkoma poziomami stalowych rozpór. Wykop realizowany był w otoczeniu ścian szczelinowych i tzw. „korka dennego” wykonanego w technologii jet-grouting. Lokalnie dla usunięcia nadmiaru wody gruntowej użyto igłofiltrów.

  • Wyburz i zbuduj

    Pod takim hasłem powstaje budynek mieszkalny przy ul. Lazurowej, w miejscu istniejącego garażu wielopoziomowego o dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy polega na wyburzeniu połowy istniejącego garażu i wybudowaniu połowy nowo projektowanego budynku mieszkalnego, przy zachowaniu ciągłego funkcjonowania pozostawionej części garażu. Po zakończeniu prac budowlanych etapu I, użytkownicy garażu przeniesieni zostaną do nowej hali garażowej znajdującej się w budynku mieszkalnym.

  • Hala Dworca Łódź Fabryczna

    Trwające od dwóch lat prace przy budowie tunelu oraz dworca Łódź Fabryczna wchodzą w decydującą fazę. Aktualnie wykonywane są ostatnie sekcje ściany szczelinowej, powstają kolejne fragmenty płyty fundamentowej stacji oraz montowana jest konstrukcja stalowa hali dworcowej. Dworzec podziemny przykryty zostanie niewielką łukową konstrukcją nadziemną stanowiącą zwieńczenie budowli.

    Na budowie tunelu rozpoczęły się prace przy najtrudniejszym odcinku, zlokalizowanym pod wiaduktem drogowym w ciągu ul. Kopcińskiego. Fundamenty wiaduktu zostały wzmocnione, tak aby prace przy budowie tunelu nie wpłynęły na stateczność znajdującego się powyżej istniejącego obiektu drogowego. Ponadto wiadukt objęty jest stałym monitoringiem geodezyjnym.

  • Ferio Wawer

    Inwestycja Ferio Wawer przewiduje rewitalizację zabytkowych hal fabrycznych zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ul. Szpotańskiego i Żegańskiej na terenie dzielnicy Wawer w Warszawie Międzylesiu. W dawnych halach produkcyjnych fabryki Szpotańskiego, a później zakładów ZWAR powstanie centrum handlowe. Razem z nową częścią całkowita powierzchnia obiektu wyniesie około 22 tys. Inwestorem jest RE Project Development, natomiast generalnym wykonawcą firma Porr Polska.

  • Biurowiec przy Królewskiej

    U zbiegu Królewskiej i Granicznej dobiegają prace przy konstrukcji płyty fundamentowej budynku biurowego. Budowla posiadać będzie trzypoziomowy garaż podziemny oraz od 6 do 9 kondygnacji nadziemnych. Całkowita wysokość biurowca to 32 metry. W podłożu płyty fundamentowej zalęgają zagęszczone piaski, głębiej natomiast warstwy iłu plioceńskiego, których strop na skutek galcitektonicznych deformacji przebiega na bardzo zróżnicowanych głębokościach. Wykop realizowany jest w otoczeniu ścian szczelinowych. Iwestorem jest firma S+B Plan Bau Warschau.

  • Mieszkaniówka przy Kasprzaka

    Wzdłuż ulicy Kasprzaka w sąsiedztwie stacji metra Rondo Daszyńskiego powstaje budynek mieszkalno-usługowy. Jego wysokość jest zróżnicowana i wynosi od 2 do 6 kondygnacji. Pod całością znajdzie się dwukondygnacyjny garaż podziemny. Inwestycja realizowana jest przez firmę SGI SA, a zaprojektowana przez HRA zajmie wąski pas terenu o długości około 300 metrów, zlokalizowany pomiędzy ul. Kasprzaka, a istniejącą zabudową. W podłożu panują złożone warunki gruntowo-wodne. Do stosunkowo niewielkiej głębokości poniżej powierzchni terenu znajdują się trzy różne poziomy wody gruntowej, które nierzadko powodują trudności w zaprojektowaniu i realizacji część i podziemnych budynków.

  • Łódź Fabryczna

    Prace konstrukcyjne na budowie tunelu i dworca Łódź Fabryczna trwają już od kilkunastu miesięcy. To jedna z największych budów w Europie. Aktualnie wykonywane są ostatnie odcinki ścian szczelinowych podziemnego dworca oraz budowa płyty dennej. Płyta fundamentowa o grubości od 1,2 m do 2,4 m wykonywana będzie fragmentami. Zaplanowano 150 działek roboczych o wielkości 20x20 m. Jednocześnie trwają prace przy budowie słupów i stropu poziomu „0” wykonywanego w dwóch technologiach. Część konstrukcji powstanie z elementów prefabrykowanych, natomiast cześć jako monolit.

  • Nowy gmach na PW

    Trwają prace przy budowie płyty fundamentowej na budowie budynku przy ul. Rektorskiej w kampusie Politechniki Warszawskiej. Kondygnacja podziemna budynku powstaje w wykopie obudowanym ścianką berlińską. Ścianka została częściowo zakotwiona, natomiast częściowo podparta przez przyporę ziemną. Po usunięciu przypory konstrukcja oporowa zazwyczaj jest rozpierana o trzon nowopowstałej budowli. W przypadku opisywanej inwestycji, ścina berlińska zostanie rozparta o płytę fundamentową.

  • Międzynarodowa konferencja CPT

    W dniach 12-14 maja 2014 roku w Las Vegas w stanie Nevada odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum dotyczące sondowania statycznego CPT (3rd International Symposium on Cone Penetration Testing). Konferencja jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego w roku 1974 przez European Symposium on Cone Penetration Test, które odbył się w Sztokholmie.

  • Postępu 14

    Na Służewcu przemysłowym powstaje kolejna inwestycja budowlana słowackiej firmy HB Reavis. Tym razem jest to budynek biurowy o powierzchni ponad 30 000 m2. Warunki gruntowe w tej części Warszawy nie powodują utrudnień dla budowniczych ze względu na głęboko położone zwierciadło wody gruntowej. Zazwyczaj bez odwodnienia udaje się wykonać dwa poziomy garaży podziemnych. Niekiedy konieczne jest lokalne zastosowanie igłofiltrów, np. dla wykonania przegłębień pod szyby windowe w płycie fundamentowej. Przy braku wody gruntowej wykop fundamentowy realizowany jest zazwyczaj w otoczeniu ścianki berlińskiej.

Podział na strony